Sevgili misafirlerimiz. Sohbet odaları diyince aklınıza onlarca odalar gelebilir. Bunlardan en başlıcacası irc sohbet siteleri, sesli sohbet siteleri, sosyal ağ siteleri, java uygulamalı sohbet siteleri ve bir çok dahası vardır. Peki bizim sitemizin asıl amacı ve nasıl kullanılacağı hakkında hiç bir fikriniz yoksa size nasıl sohbet edileceğini biraz anlatmak istedim.

 

Sohbet Odalarına Giriş Nasıl Yapılır ?

Bir sohbet sitesine giriş yaptıysanız karşınıza çıkan sohbet giriş paneli olacaktır muhakkak. Gördüğünüz panelde sizden istenilen bir nick girmeniz ve varsa şifrenizi girerek sohbete başla butonuna basmanız olacaktır. Burada bazı apletler direk giriş yapmayabilir size aynı panelden java uygulaması olarak açılarak tekrar giriş yapmanızı isteyecektir. Kısacası sizin biraz deneyim kazanmanız durumunda ilk panelde sadece sohbete başla butonunu tıklamanız, diğer sayfaya direk geçiş yapmanız daha seri olacaktır.

Sohbet Odalarına Nasıl Bağlanılır ?

 

Yukardaki işlemleri sohbet sitesine uygun olarak yaptıysanız giriş için biraz beklemenizde yarar var. Bu tür sitelerde koruma amaçlı bir kontrol kanalı oluşturularak sizin gerçekmi yoksa proxy ( sahte ) olduğunuzu çözecek botlar tarafından tarandıktan sonra global kanallara geçiş yapmanızı sağlayacaktır. Bu kısım çoğu sunucularda takribi 10 ila 15 saniye arası sürmektedir. Bu sürenin sonunda kesinlikle sohbet odalarına bağlanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sohbet Odalarına Bağlandım Ne Yapmalıyım ?

 

Sohbet odalarına bağlandığınızda yanda bulunan kanal isimlerini görebileceksiniz. Siz hangi bölümü tercih ederseniz o bölüme mausla tıklamanız yeterli olacaktır. Örneğin oyun odası içinse Oyun ismi yazan kanalları tıklayabilirsiniz. Bir sohbet odası içinse sunucuların %99 da sohbet isminde odası mevcut olduğundan bu kanala tıklayabilirsiniz.  Tıkladığınız sayfa akıcı olarak sohbet ettiğinden ilk olarak takip edemeyebilirsiniz. Bu aşamayı zamana bırakarak, takip ederek ve arada sizde konulara dahil olarak aşabilirsiniz.

 

Sohbet Odalarında Nasıl Davranmalıyım ?

 

Sohbet olarak pek bir bilginiz yoksa ircd sohbet odaları çoğu zaman seviyeli sohbet ortamı oluşturmaktadır. Kesinlikle sohbet kurallarını okumanızı ve ona göre davranmanızı isterim. Zira bu sitelerde genel yöneticiler tarafından sunucudan men cezası alarak uzaklaştırılabilirsiniz.  Sohbet etmek için kendinizden emin ve cümlelerinizi seçerek yazmanız size daha çok fayda sağlayacaktır. Olurda sitede herhangi bir sorun yaşarsanız, adınızdan bahsetmelerini sağlayabilirsiniz.

 

Sohbet Odalarından Yardım Alabilirmiyim ?

 

Evet sohbet odaları her ne kadar akıcı sohbet olsada bu gibi sitelerde yardım kanalları mevcuttur. Help ve Operhelp kanalları siz kullanıcılar için hazırlanmış yardım kanallarıdır. İçeri girmek için size verilen linkleri takip edebilir veya bulunduğunuz alanda /j help – /j operhelp yazarak giriş yapabilirsiniz. Buradaki yöneticiler size yardım etmek için konuşma izni verip sorunlarınıza yardımcı olmaya çalışacaktır.

 

Sevgili arkadaşlar sohbet düzeni hakkında yukarıdaki yazımı okumanızı tavsiye ederim. Yeni bir başlangıç yapacaklar için hazırlamış olduğum bu yazıda size faydalı olacağını düşündüğüm bilgiler vadır. Bu yüzden sizler seviyeli bir sohbet arıyorsanız bunları göz ardı etmeyeceğinizi düşünüyorum.